U hrvatskoj javnosti još uvijek postoje brojne nepoznanice zašto i kako se odvijao sraz Hrvatske vojske i Vojske Republike Srpske (VRS) u operaciji “Una” na obalama rijeka Une i Save 18. i 19. rujna 1995. godine. Izvodeći taktički i operativno vrlo složenu operaciju nepripremljenog nasilnog prijelaza rijeka, angažirane snage Hrvatske vojske su se nakon početnog uspjeha već drugog dana operacije izvukle na početne borbene položaje. Najteža posljedica operacije “Una” je 50 poginulih ili nestalih hrvatskih vojnika, što je glavni motiv za rasvjetljavanje proturječnih i do sada uglavnom parcijalno i različito prikazanih okolnosti u kojima je ona pokrenuta, pripremljena i vođena.
Operacija “Una” je vjerojatno najmanje istražena glavna operacija Hrvatske vojske u Domovinskom ratu. I gotovo tri desetljeća poslije, ona je neopravdano marginalizirana u hrvatskom kolektivnom sjećanju i ostala je u sjeni niza drugih, uspješnih vojnih operacija u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini.
SADRŽAJ
PREDGOVOR
UVOD
DIGRESIJA – O IZAZOVIMA RAŠČLAMBE OPERACIJA IZ DOMOVINSKOG RATA
O strategiji, operativnom umijeću, taktici i doktrini
O operaciji, pojmovnom nasljeđu i odnosima snaga
O raščlambi i kritici
O pogreškama, uspjehu i neuspjehu
O nazivlju i preciznosti
STRATEŠKA RAZINA – „SAMO UNSKU PRUGU I NIŠTA VIŠE, NIŠTA VIŠE“
Zapovijedanje i vrhovno zapovijedanje
Uloga SAD-a u pokretanju operacije Una
Međuodnosi na hrvatskoj vojnoj strateškoj razini
Donošenje odluke o pokretanju operacije Una
Zaključno o događajima na strateškoj razini
OPERATIVNA RAZINA – „AKO MUSLIMANI ŽELE BORBU, IMAT ĆE JE“
Operativna situacija i doktrina u doba Oluje
Hrvatski vojni uspjesi
Povoljne obavještajne procjene?
Opća ideja i zamisao operacije Una
Zaključno o događajima na operativnoj razini
TAKTIČKA RAZINA – „NEPRIJATELJU PONEKAD MORAŠ ODATI PRIZNANJE“
Taktika i zamke metodizma i detaljnog planiranja
Situacija, snage i razvoj operativnih zapovijedi
Odnos snaga u operaciji Una
Tijek operacije
Zaključno o događajima na taktičkoj razini
EPILOG
ZAKLJUČAK
POPIS KRATICA I POKRATA
TUMAČ SIMBOLA I OZNAKA
IZVORI I LITERATURA
BILJEŠKA O AUTORU
———————–
Tomislav Kovačić je rođen 1973. godine u Kotor Varošu u Bosni i Hercegovini. U Domovinski rat se uključio kao vojnik-gardist u 1. „A“ brigadi Zbora narodne garde (kasnije 1. gardijska brigada Tigrovi) u čijem sastavu je sudjelovao u operacijama oslobađanja Dubrovačkog zaleđa, u operaciji Maslenica na Velebitskom bojištu, u operaciji Bljesak-1 u zapadnoj Slavoniji, u operaciji Skok-2 na Šator planini, u operaciji Oluja od Like, preko Korduna do Banovine, u operaciji Una na desantnom mjestu prijelaza Dvor, te u operativnom planiranju za vojnu operaciju Dunav u Nemetinu i Osijeku.
Tijekom više od tri desetljeća vojne karijere služio je na brojnim zapovjednim, stožernim, glavnostožernime i nastavničkim dužnostima. Temeljnu časničku izobrazbu za zapovjednika voda i satnije pješaštva završio je na Hrvatskom vojnom učilištu u Zagrebu. Zapovjedno-stožernu školu Kopnene vojske Sjedinjenih Američkih Država (United States Army Command and General Staff College) završio je u Fort Leavenworthu, Kansas, 2001./2002. godine, a Ratnu školu „Ban Josip Jelačić“ u Zagrebu 2016./2017. godine.
U misiji ISAF-a u Afganistanu sudjelovao je 2010./2011. godine na dužnosti planera budućih operacija u sastavu Združenog zapovjedništva ISAF-a (ISAF Joint Command) u Kabulu. U misiji na Kosovu sudjelovao je 2018./2020. godine na dužnosti savjetnika za razvoj doktrine u NATO-vom timu za savjetovanje i vezu (NATO Advisory and Liaison Team). U čin brigadira pješaštva promaknut je 2018. godine.
Nositelj je medalja Bljesak, Ljeto-95 i Oluja te medalja NATO Non-Article 5 medal for ISAF i NATO Non-Article 5 medal for the Balkans. Odlikovan je Spomenicom Domovinskog rata, Spomenicom domovinske zahvalnosti za pet godina časne i uzorne službe, Redom hrvatskog pletera i Redom hrvatskog trolista.
Objavio je nekoliko znanstvenih i stručnih radova iz područja vojne znanosti i umijeća. Na dužnosti je nastavnika strategije na Hrvatskom vojnom učilištu „Dr. Franjo Tuđman“ u Zagrebu od 2020. godine.